REKLAMA

AGD - wybierz na Ceneo.pl
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Keczup łagodny z cynamonową nutą



Keczup. Gęsty pomidorowy sos, który dzisiaj gości w prawie każdej lodówce. Pomimo różnych wariacji, stopni ostrości i dodatków słysząc słowo keczup prawie wszyscy od razu widzą pomidory. Jednak keczup nie od początku był taki, jakim go dzisiaj znamy.
Pierwszy keczup, czyli "kee-chiap" (lub "ke-chiap") powstał w Chinach i z pomidorami nie miał nic wspólnego. Był to sos z marynowanych ryb i przypraw. Za sprawą angielskich kolonizatorów pod koniec XVII wieku trafił do Europy jako catsup, a później został przemianowany na ketchup. W następnej kolejności zawędrował do USA. Pierwsza wersja z użyciem pomidorów pojawiła się dopiero na początku XIX wieku. Przepis na keczup ze świeżych przetartych pomidorów i przypraw pojawił się w 1801 roku, w amerykańskiej książce kucharskiej pod tytułem "Sugar House Book". Jego autorką była Sandy Addison. Przez 75 lat receptura keczupu ulegała kolejnym zmianom. W 1976 roku Henry John Heinz założył firmę, w której powstał pierwszy keczup jaki znamy do dzisiaj.

Przepis na moją łagodną wersję keczupu z lekko cynamonową nutą znajdziecie poniżej. Domowy keczup najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu lub osłoniętych słoikach, bo może stracić barwę.




Keczup łagodny z cynamonową nutą

Składniki na ok. 750 ml:

1,5 kg dojrzałych mięsistych pomidorów
2 papryki czerwone
2 cebule
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka nasion gorczycy
2 liście laurowe
1/2 łyżeczki nasion kolendry
3/4 łyżeczki ziaren ziela angielskiego
1/2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
1 papryczka chili
3-4 cm kawałek kory cynamonu
1-3 łyżeczki miodu
3-5 łyżek octu

Pomidory i paprykę umyć, osuszyć. Z papryki usunąć gniazda nasienne z ogonkiem, pokroić w kostkę. Pomidory przekroić na połówki, wyciąć zdrewniałe części, pokroić na kawałki. Warzywa przełożyć do garnka lub na głęboką patelnię. Gotować na małym ogniu ok. 30 minut. Powinny zmięknąć. Przetrzeć przez sito.

Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Chili umyć, usunąć nasiona, posiekać. Przyprawy (pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, kolendrę i gorczycę) lekko rozbić w moździerzu. Na patelni podsmażyć cebulę, czosnek i chili, dodać przyprawy, podsmażyć razem ok. 1 minuty. Dodać przetarte pomidory z papryką i korę cynamonu. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć moc. Dusić na małym ogniu przez ok. 1 - 1,5 godziny, aż do otrzymania odpowiedniej konsystencji.

Doprawić do smaku solą, miodem i octem.

Ponownie przetrzeć przez sito.

Przelać do wyparzonych i suchych słoiczków. Zakręcić i pasteryzować w piekarniku 15 minut w 100 C.


Smacznego!



Przepis dodaję do mojej akcji
Pora na pomidora!

4 komentarze

  1. Tym cynamonem to mnie zaintrygowałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam przeciery własnej roboty, u mnie to podstawa, zawsze robię dość sporo słoików, ale z cynamonem jeszcze nie, sama jestem ciekawa smaku, pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli lubisz cynamon, to warto spróbować. Jak dla mnie pomidory i cynamon świetnie do siebie pasują :)

      Usuń

Tu możesz wpisać swój komentarz :)

Gwiazdy

REKLAMA