REKLAMA

AGD - wybierz na Ceneo.pl
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pierniczki brukowce



Brukowce, to pierniczki z długą tradycją. Nazwę zawdzięczają sposobowi przygotowania. Uformowane kuleczki układamy obok siebie w foremce. Podczas pieczenia pierniczki łączą się, a stykając tworzą garbatą całość przypominającą kostkę brukową.




Pierniczki brukowce
W Gdańsku brukowce są popularne nie tylko zimą, ale również w okresie jarmarku świętego Dominika. Wyglądają jednak trochę inaczej - są ciemniejsze od moich i bardziej kojarzą mi się z krajanką. Z gdańskimi brukowcami wiąże się ciekawostka przekazana przez wielkiego miłośnika i propagatora historii Gdańska - prof. Jerzego Sampa:

Zdarzyło się, że pewien stary dominikanin, potknąwszy się nieopodal ulicznego rynsztoku, tak boleśnie skręcił kostkę, że nie mógł ruszyć się z miejsca. Widząc to któryś z rosłych brukarzy przerwał swe niewdzięczne zajęcie i ruszył zakonnikowi z pomocą. Na własnych plecach zaniósł mnicha do jego klasztoru przy kościele św. Mikołaja. A gdy już obaj znaleźli się w krużgankach, dominikanin o twarzy przypominającej samego świętego Jacka rzekł mu z wdzięcznością:
- Za to co dla mnie zrobiłeś będziesz odtąd zadowalał ludzi zupełnie innymi niż do tej pory brukowcami.

Następnie zdradził mu sekret wypieku aromatycznych piernikowych kostek. Wszystko to dodatkowo miało być powleczone warstwą lukru.


Wam także polecam upieczenie i zadowolenie z brukowców, jednak nie z przepisu dominikanów, ale na podstawie "Kuchni Polskiej" z 1967 roku.


Składniki na 50 sztuk:

200 g cukru
5 łyżek wody
120 g miodu
1 łyżka przyprawy do piernika
500 g mąki plus ewentualnie do podsypywania
1 łyżeczka sody
1 jajo
50 g masła, miękkiego

dodatkowo
300 g gęstej marmolady do nadziewania

lukier
1 szklanka cukru pudru
1 łyżka gorącej wody
1 łyżka soku z cytryny

Do głębokiej patelni lub w rondla z grubym dnem wsypać 1 łyżkę cukru. Zrumienić na średniej mocy, nie mieszając. Gdy cukier się rozpuści i będzie miał złoty kolor ostrożnie wlać 5 łyżek wody (75 ml). Całość zagotować mieszając aż do rozpuszczenia karmelu. Dodać pozostały cukier, zamieszać. Gdy się rozpuści dodać miód i przyprawy. Zagotować, ostudzić.

Mąkę przesiać do miski. Dodać sodę, jajo, tłuszcz. Wlać przestudzoną mieszankę miodową. wymieszać do połączenia, następnie dokładnie wyrobić (ręcznie lub mikserem z hakiem). Jeżeli ciasto jest zbyt gęste można dodać trochę wody, jeśli zbyt rzadkie dodać mąkę.

Wyrobione ciasto przykryć, odstawić na 30 minut.

Gdy dobrze zastygnie uformować wałeczki o średnicy ok. 2,5 cm. Odkrawać 3 cm kawałki, spłaszczać na dłoni wkładać na środek 1/2 łyżeczki nadzienia (jeżeli macie wprawę może być więcej). Zlepić dokładnie, formować kulki wielkości orzecha włoskiego.

Kulki układać w dużej formie wyłożonej papierem do pieczenia, nie zachowując równych rzędów.

Piec w 180C przez ok. 20 minut.

Gdy przestygną polukrować. Gdy lukier zastygnie brukowce podzielić na części.


Smacznego!



8 komentarzy

  1. Ciekawie wyglądają. Jeszcze takich brukowców nie robiłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, te ciasteczka zdecydowanie potrafią zadowolić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To chyba moje ulubione pierniczki :)
    http://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Od dawna planowałam, żeby upiec brukowce. I chyba nadszedł ten czas :) Dzięki za inspirację i ciekawą historię

    OdpowiedzUsuń

Tu możesz wpisać swój komentarz :)

Gwiazdy

REKLAMA